Autorský večer se slovinským básníkem a komparatistou Jure Jakobem (1977, Celje),

který debutoval v roce 2003 sbírkou Tri postaje (Tři stanice), oceněnou cenou Zlata ptica. Následovaly další sbírky, které autorovi zajistily pověst jednoho z nejvýraznějších a nejzajímavějších slovinských básníků své generace. Jakobova tvorba byla taktéž přeložena do řady jazyků (čeština, angličtina, němčina, polština, maďarština ad.).

Setkání, které pořádá Institut umění v rámci autorova rezidenčního pobytu v Praze, moderuje slovenistka a překladatelka Hana Mžourková.

Kdy: úterý 18. dubna 2017 od 19 hod.

Kde: v Literární kavárně Řětězová, Řetězová 10, Praha 1

[Jure Jakob je pesnik. Rodil se je leta 1977 v Celju. Magistriral je iz primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti v Ljubljani, kjer zadnja leta tudi živi in dela kot samostojni kulturni delavec. Leta 2010 je izdal esejistično študijo o prozi Lojzeta Kovačiča z naslovom Otroški pogled, njegov pesniški opus pa sestavljajo tri knjige. Prvenec Tri postaje je ob izidu leta 2003 navidez zadržano, a temeljito premešal karte sodobne slovenske poezije. Jakob je zanj prejel nagrado zlata ptica, izpostavljeno mesto je zasedel tudi v antologiji mlade slovenske poezije po letu 1990, ki si je za naslov sposodila kar verz ene izmed njegovih pesmi. Zbirka je bila razprodana in leta 2009 ponatisnjena. Jakobova druga zbirka, Budnost, je izšla leta 2006, do zdaj zadnja, Zapuščeni kraji, pa 2010. Z obema se je potrdil kot eden izmed izstopajočih glasov svoje pesniške generacije. Njegove pesmi so prevedene v angleški, italijanski, poljski, češki, makedonski, srbski in madžarski jezik, še z dvema pesnikoma je izdal knjižni izbor pesmi v nemščini, Tri postaje so leta 2012 izšle v hrvaščini.]